Overview
- Make
- MINSTER
- Model
- E2-800-96-42
- Year
- 1970
- Condition
- Good
- Stock #
- 501960
Specifications
- Tonnage
- 800
Spec Sheet
| Press Make | Minster |
| Model | E2-800-96-42 |
| Serial Number | 18827 |
| YOM | 1970 |
| Tonnage | 800 |
| Bed Size | 96 x 42" |
| Equipped With: | |
| Bed: | 96 x 42" |
| Stroke: | 8" |
| Shut Height: | 38" |
| Slide Adjustment: | 6" |
| Speed: | 30 to 60 SPM |
| Bolster Thickness | 8" |
| Air Cushion | Yes |
| Weight | 210,000 Lbs |