1 / 7
Overview
- Make
- MINSTER
- Model
- E2 300 84-48
- Condition
- Not specified
- Stock #
- 501978
Specifications
- Tonnage
- 300
Spec Sheet
| Press Make | Minster |
| Model | E2-300-84-48 |
| Serial Number | E2-300-17657 |
| YOM | 1980 |
| Tonnage | 300 |
| Bed Size | 84 x 48" |
| Equipped With: | |
| Bed: | 84 x 48" |
| Stroke: | 8" |
| Shut Height: | 28.4" |
| Slide Adjustment: | 6" |
| Speed: | 0 to 30 SPM |
| Bolster Thickness | 3 1/4" |
| Air Cushion | No |
| Weight | 120,000 Lbs |