Overview
- Make
- MINSTER
- Model
- E2-400-84-42
- Condition
- Used
- Stock #
- 501959
Specifications
- Tonnage
- 400
Spec Sheet
| Press Make | Minster |
| Model | E2-400-84-42 |
| Serial Number | 23023 |
| YOM | |
| Tonnage | 400 |
| Bed Size | 84 x 42" |
| Equipped With: | |
| Bed: | 84 x 42" |
| Stroke: | 8" |
| Shut Height: | |
| Slide Adjustment: | 6" |
| Speed: | 30 to 60 SPM |
| Bolster Thickness | |
| Air Cushion | Yes |
| Weight | 185,000 Lbs |