Overview
- Make
- MINSTER
- Model
- E2-300-72-36
- Year
- 1977
- Condition
- Good
- Stock #
- 501971
Specifications
- Tonnage
- 300
Spec Sheet
| Press Make | Minster |
| Model | E2-300-72-36 |
| Serial Number | 23053 |
| YOM | 1977 |
| Tonnage | 300 |
| Bed Size | 72 x 36" |
| Equipped With: | |
| Bed: | 72 x 36" |
| Stroke: | 8" |
| Shut Height: | 36" |
| Slide Adjustment: | 6" |
| Speed: | 30 to 60 SPM |
| Bolster Thickness | 6" |
| Air Cushion | Yes |
| Weight | 75,000 Lbs |