Overview
- Make
- MINSTER
- Model
- E2-500-84-42
- Year
- 1974
- Condition
- Good
- Stock #
- 501969
Specifications
- Tonnage
- 500
Spec Sheet
| Press Make | Minster |
| Model | E2-500-84-42 |
| Serial Number | 21525 |
| YOM | 1974 |
| Tonnage | 500 |
| Bed Size | 84 x 42" |
| Equipped With: | |
| Bed: | 84 x 42" |
| Stroke: | 8" |
| Shut Height: | 38" |
| Slide Adjustment: | 6" |
| Speed: | 30 to 60 SPM |
| Bolster Thickness | 7" |
| Air Cushion | Yes |
| Weight | 139,000 Lbs |