Overview
- Make
- MINSTER
- Model
- E2-400-96-42
- Year
- 1990
- Condition
- Good
- Stock #
- 501956
Specifications
- Tonnage
- 400
Spec Sheet
| Press Make | Minster |
| Model | E2-400-96-42 |
| Serial Number | 27218 |
| YOM | 1990 |
| Tonnage | 400 |
| Bed Size | 96 x 42" |
| Equipped With: | |
| Bed: | 96 x 42" |
| Stroke: | 8" |
| Shut Height: | 38" |
| Slide Adjustment: | 6" |
| Speed: | 0 to 100 SPM |
| Bolster Thickness | 6" |
| Air Cushion | No |
| Weight | 114,000 Lbs |